Kontakt Nationalpark Vadehavet

Nationalpark Vadehavet

Sekretariatet
Havnebyvej 154
6792 Rømø

Telefon: +45 72 54 36 34
Mail: vadehavet@danmarksnationalparker.dk

EAN nr.: 5798000860674
CVR.nr.: 34372098

Find vej med Google Maps

Medarbejdere på sekretariatet

Peter Saabye Simonsen

Nationalparkchef

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 93 56 40 99

E-mail pessi@danmarksnationalparker.dk

Alette Houman Dyhrfjeld

Sekretær og frivilligkoordinator

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 93 59 69 81

E-mail alhdy@danmarksnationalparker.dk

Marianne Thorlund Tølbøll

Økonomikonsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 91 33 47 15

E-mail martt@danmarksnationalparker.dk

Jens Laurits Hansen

Kommunikationskonsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 91 32 95 67

E-mail jelha@danmarksnationalparker.dk

John Frikke

Naturkonsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 22 86 05 19

E-mail jofri@danmarksnationalparker.dk

Xenia Salomonsen

Naturkonsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 93 56 40 88

E-mail xemsa@danmarksnationalparker.dk

Anne Husum Marboe

Udviklingskonsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 20 92 35 23

E-mail anhma@danmarksnationalparker.dk

Henrik Mikaelsen

Udviklingskonsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 24 69 38 45

E-mail hemik@danmarksnationalparker.dk

Søren Christensen

Udviklingskonsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 93 56 40 45

E-mail soerc@danmarksnationalparker.dk

Jørn Bøgen

Prædationskonsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 21 42 15 51

E-mail joernboegen@gmail.com

Jesper Tofft

Naturkonsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 24 45 64 65

E-mail jt@ravnhoj.dk

Rico Boye

Konsulent

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 20 75 34 16

E-mail rb@ricoboye.dk

Søren Lundgaard Olesen

Biolog

Nationalpark Vadehavet

Tlf. +45 72 54 36 34

E-mail soluo@danmarksnationalparker.dk

Bestyrelsen

Nationalpark Vadehavet har en bestyrelse på 15 medlemmer, som alle er udpeget af miljøministeren. Bestyrelsen, råd og udvalg betjenes af sekretariatet på Rømø, som varetager det daglige arbejde. 

  • Formand: Flemming Just

  • Næstformand: Esbjerg Kommune: Henning Ravn 

  • Varde Kommune: Sandie Eis Ravn

  • Fanø Kommune: Mille Renée Larsen

  • Tønder Kommune: Karen Inger Refslund Andersen 

  • Danmarks Naturfredningsforening: Inger Jensen

  • Friluftsrådet: Birgitte Looff Schmidt

  • Landbrug & Fødevarer: Esther Hoftijzer

  • Dansk Ornitologisk Forening: Boris Schønfeldt

  • Danmarks Jægerforbund: Jan Holm

  • Danmarks Sportsfiskerforbund: Henning Haahr Pedersen

  • Digelagene: Morten Sextus

  • Naturstyrelsen: Peder Bach Thøgersen, Skovrider

  • Nationalparkrådet: Jens Lorenzen

  • Nationalparkrådet: Anne Marie Ludvigsen

Møder, referater og forretningsorden for bestyrelsen

Rådet

Til at rådgive bestyrelsen i større sager, eller sager af principiel karakter, har bestyrelsen et råd med 31 medlemmer, som er bredt udvalgt fra en række organisationer, foreninger og 13 repræsentanter fra lokalområder i de fire vadehavskommuner.

  • Jens Lorenzen, Formand for rådet, Ribemarsken

  • Steffen Steffensen, Næstformand for rådet, Vadehavets Bådklubber

  • Danmarks Fiskeriforening: Pau Schramm

  • Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse: Mads Møller Jepsen

  • Region Syddanmark: Poul Erik Jensen

  • Erhverv - Business Esbjerg: Troels Larsen

  • Turisme- og oplevelseserhverv: Hans Peter Folmann 

  • Lokalarkiverne: Jytte Knudsen

  • Rådgivende Udvalg for Tøndermarsken: Jens Møller

  • Aarhus Universitet, Ecoscience: Thomas Bregnballe

  • Rådgivende Udv. for Vadehavet: Niels Fischer-Nielsen
  • LAG Haderslev/Tønder: Johanne Marie Ludvigsen

  • LAG Fanø/Varde: Preben Friis-Hauge

  • Vadehavets FormidlerForum: Bente Krog Bjerrum

  • FLAG Vestjylland: Ole Jacobsen

  • Museerne i vadehavsområdet: Anne Marie Ludvigsen

  • Dansk Botanisk Forening: Søren Vinding

  • GEUS: Verner Brandbyge Ernstsen

  • Vadehavskunstnerne: Daisy Dahl

  • Skallingen, Ho og Oksbøl: Bente Rasmussen

  • Varde Ådal: Hans Julius Jakobsen

  • Fanø: Torben Korsgaard 

  • Fanø: Julie Aalund Sørensen

  • Marbækområdet: Carsten Mathiesen

  • Marsken omkring Sneum Å: Kurt Aakjær

  • Ribemarsken: Kent Rygaard

  • Mandø: Poul Erik Fredskild

  • Rømø: Christiane Terhart

  • Rømø: Henrik Manø Stenrøjl Kristensen

  • Tøndermarsken: Kurt Schmidt

  • Tøndermarsken: Anette Liljensøe

Møder, referater og forretningsorden for rådet

Fagligt funderede udvalg

Nationalparken har fagligt funderede udvalg, som rådgiver bestyrelsen.

Forskningsudvalg

  • Birgit Olesen, Biologisk Institut - Akvatisk biologi, Aarhus Universitet

  • Bodil Stilling Blichfeldt, Institut for Medier, Design, Læring og Erkendelse, Syddansk Universitet

  • Egon Bjørnshave Noe, Institut for Sociologi, Miljø- og Erhvervsøkonomi, Syddansk Universitet

  • Inger Jensen, Nationalpark Vadehavets bestyrelse

  • Karsten Laursen, Institut for Ecoscience - Faunaøkologi, Aarhus Universitet

  • K. Thomas Jensen, Biologisk Institut - Akvatisk biologi, Aarhus Universitet

  • Magnus Wahlberg, Syddansk Universitet, Biologisk Institut

  • Mikkel Fruergaard, Københavns Universitet, Institut for Geovidenskab

  • Niels Jepsen, DTU AQUA, Sektion for Ferskvandsfiskeri og -økologi

  • Morten Pedersen, Museum Sønderjylland

  • Xenia Salomonsen, Nationalpark Vadehavet - sekretær for udvalget

Kulturudvalget

  • Sandie Eis Ravn, Nationalpark Vadehavets bestyrelse

  • Daisy Dahl, Nationalpark Vadehavets råd 

  • Ole Jacobsen, Nationalpark Vadehavets råd

  • Tobias Olsen, Formand - Esbjerg Kulturelle Ungdomsfond

  • Signe Mejstrup Sørensen, kulturkonsulent Varde Kommune

  • Marco Brodde, faglig repræsentant

  • Anne Husum Marboe, Nationalpark Vadehavet - sekretær for udvalget

Naturudvalg

  • Vakant, Nationalpark Vadehavets bestyrelse

  • Thomas Bregnballe, Nationalpark Vadehavets råd

  • Søren Vinding, Nationalpark Vadehavets råd
  • Lene Friis Møller, Biolog (marin), Verdensmålshuset

  • Katrina Povidisa-Delefosse, Biolog (marin), TotalEnergies

  • Ane Kirstine Brunbjerg, Biolog (botanik), Århus Universitet 

  • Xenia Salomonsen, Nationalpark Vadehavet - sekretær for udvalget

  • John Frikke, Nationalpark Vadehavet - sekretær for udvalget

Partnerudvalg

  • Birgitte Looff Schmidt, Nationalparkbestyrelsen

  • Johanne Ludvigsen, Nationalparkrådet

  • Bente Krog Bjerrum

  • Henriette Guld, Landbruget

  • Rasmus Sømod, Turisterhvervet

  • Klaus Melbye, Formidlerkredsen

  • Claus Pedersen 

  • Søren Christensen, Nationalpark Vadehavet - sekretær for udvalget

Læs mere om partnerprogrammet